By Rocky

Higginbotham

Kemper County Messenger



A memorable track and field season that included a district championship for Kemper County High School came to a close last weekend when KCHS failed to qualify anyone for the MHSAA State Meet.

The Wildcats and Lady Wildcats qualified in seven events and placed in six in the MHSAA Class 3A North State Meet held in Oxford last Saturday. That came after Kemper placed in a total of 37 events in the Region 2-3A Meet held in Winona early last week after it had been postponed by inclement weather.

Bry’Nesha Bourrage had the top finish in the North State meet, just missing qualifying after finishing fifth in the girls 400m dash with a time of 1:06.24.

Kemper’s Mercedez Jackson was sixth in the girls 100m dash with a time of 13.42, while Aljuwan Randolph was sixth in the boys 400m dash with a time of 55.27 seconds.

Kemper’s 4x400m girls relay team was seventh in 4:43.89; the boys 4x400m relay team was seventh in 3:57.52; and Yakira White was eighth in the girls discus with a throw of 55 feet, 2 inches.

Here’s a rundown of Kemper’s participants who placed in the Region 2-3A meet last Monday:

— Jackson was third in the girls 100m dash with a time of 13.68;

— Jackson (28.32) was fifth, Janile Bennoman (30.85) was sixth and Ke’Mya Cole (33.89) was eighth in the girls 200m dash;

— Bourrage (1:06.42) was second and Jazmyn Sanders (1:18.64) was sixth in the girls 400m dash;

— Shaquita Hampton was fifth in the girls 800m run with a time of 4:06;

— Jayla Page was fifth in the girls 100m hurdles with a time of 21.11;

— Kendra Grady was fifth in the girls 300m hurdles at 57.04;

— The girls 4x100m relay team was sixth at 53.06;

— The girls 4x200m relay team was sixth at 2:02.2;

— The girls 4x400m relay team was fourth at 4:43.45;

— NeKeida Rencher was fifth in the girls long jump at 11 feet, 3 inches;

— White (62 feet, 10 inches) was third and Rencher (57 feet, 5 inches) was fifth in the girls discus;

— White (25 feet, 5.5 inches) was sixth and Rencher (24 feet, 7 inches) was eighth in the girls shot put;

— Jarius Clayton (11.22) was fifth, Rondarius Gowdy (11.59) was sixth and Quandarious Bohannon (11.64) was seventh in the boys 100m dash;

— Bohannon (23.87) was fifth, Gowdy (24.9) was sixth and Clayton (26.82) was seventh in the boys 200m dash;

— Randolph (55.02) was third and Rayonta Lucas (58.48) was fifth in the boys 400m dash;

— William Wade was sixth in the boys 800m run with a time of 2:27;

— Ezekiel Smoot (6:14) was fifth and Emmanuel Smoot (6:42) was sixth in the boys 1600m run;

— Lucas was sixth in the boys 110m hurdles at 23.17;

— The 4x100m boys relay team was fourth at 44.28;

— The 4x200m boys relay team was fifth at 1:38.76;

— The 4x400m boys relay team was fourth at 3:50;

— The 4x800m boys relay team was fifth at 9:58;

— Jamari Scott was fifth in the boys long jump with a leap of 14 feet, 6 inches;

— Emmanuel Smoot was fifth in the boys discus with a toss of 74 feet, 10 inches;

— and Christopher Little (32 feet, 11 inches) was sixth and Emmanuel Smoot (20 feet) was seventh in the boys shot put.